Що таке емоційний інтелект і як він зробить вашу дитину успішною?

25.Бер.2019
Що таке емоційний інтелект і як він зробить вашу дитину успішною?


Загальний інтерес до емоційного інтелекту або EQ виник близько 20 років тому, коли психолог Деніель Гоулман випустив книгу, в якій розповів про його важливість. Сьогодні багато вчених підтверджують, що цей показник відіграє в успішності та загальному благополуччі людини більшу роль, ніж IQ. Розвивати емоційний інтелект краще і легше в дитинстві, та батьки можуть допомогти в цьому своїм дітям.

Батькам не варто забувати про емоційне виховання дітей.

Що ж таке емоційний інтелект?

Емоційний інтелект і емоційність – це не одне і те ж. Висока емоційність – це бурхлива реакція людини на навколишній світ. Емоційна людина, наприклад, буде жестикулювати і зітхати під час перегляду цікавого фільму. Але це не буде говорити про її розвинений емоційний інтелект.

Емоційним інтелектом володіє людина, яка вміє:

 • розуміти і сприймати власні емоції;
 • керувати своєю поведінкою під час тих чи інших емоцій;
 • розуміти, які емоції відчувають інші люди;
 • використовувати знання про свої та чужі емоції для міжособистісного спілкування.

Навіщо він потрібен?

   Сучасні психологи вважають, що люди з розвиненим емоційним інтелектом стають хорошими командними гравцями, лідерами. Вони вміють вести переговори і домагатися свого, при цьому залишаючи про себе приємне враження. Професійні знання, звичайно ж, теж потрібні людині для особистісного та кар’єрного зростання. Але емоційного інтелекту ми навчаємося з найбільш раннього віку, причому несвідомо. Тому батькам варто задуматися про майбутнє дітей і допомогти їм розібратися в багатогранному світі почуттів.

Навчання емоційного інтелекту відбувається, як не банально це звучить, в емоційні моменти життя. Приділяючи увагу емоційному вихованню, батьки збільшують ступінь довіри в сім’ї, можуть вплинути на дітей в потрібній ситуації і виростити цілісну та впевнену в собі особистість.

Деякі помилки батьків

Довгий час батьки по всьому світу ретельно стежили за успіхами своїх дітей у навчанні та зовсім забували про емоційне виховання. Стереотипи теж заважають правильно сприймати почуття. Напевно, багатьом хлопчикам забороняли плакати, а дівчаткам говорили, що їм не можна злитися.

Психолог Джон Готман виділяє три типи батьків, які неправильно поводяться з дитячими емоціями:

 • Батьки, які відкидають емоції. Вони удають, що переживання дитини – це дрібниця, намагаються відвернути дітей від них.
 • Батьки, що не схвалюють емоцій. Вони сприймають негативні емоції як неправильні і часто карають дітей за них.
 • Батьки, що не втручаються. Вони бачать дитячі емоції, але не знають, як допомогти дітям, тому удають, що нічого не відбувається.

Такі підходи не дозволять дитині правильно оцінювати свої і чужі емоції. Психологи, які вивчають розвиток емоційного інтелекту, виділяють кілька золотих правил виховання, яких варто дотримуватися.

Що не потрібно робити батькам

 • Говорити дитині, щоб ви зробили на її місці або що їй потрібно відчувати, наприклад: «Ти засмутився, а я б на твоєму місці раділа».
 • Карати дитину за прояв почуттів.
 • Залишатися осторонь, коли дитині погано.
 • Намагатися поставити себе на місце дитини. Вам може здатися, що її проблема є необґрунтованою. Пам’ятайте, що ви сприймаєте світ по-іншому. Дитині не варто бачити ваше несерйозне ставлення до її проблеми.
 • Говорити дитині, що її проблема знайома всьому світу, а деяким людям гірше ведеться на світі.

Подібні дії знецінюють і ображають проблему дитини та її почуття.

Що потрібно робити батькам

Якщо дитина зробила щось небажане, дайте коментар вчинку і ваших почуттів. Наприклад: «Я хвилююся, коли ти не піднімаєш слухавки» замість: «Ти жахливо себе поводиш».

 • Покажіть зацікавленість в проблемах дитини і беззастережну підтримку . Постарайтеся знайти приводи, щоб похвалити його, а не те, за що можна насварити.
 • Постарайтеся зрозуміти, яку емоцію відчуває дитина. Пам’ятайте, що у дитини не такий багатий словниковий запас і життєвий досвід. Вона може просто не розуміти, що саме ЇЇ засмучує. Тому питання: «Що трапилося?», може залишитися без відповіді. Краще вистежити ґрунт навідними питаннями: «Ти не сильно втомився?», «Я бачу, що тобі погано, може, тебе образив однокласник?»
  Вислухайте відповідь дитини і допоможіть їй описати словами свої почуття .
 • Обговоріть з дитиною, як можна вирішити її проблему зараз і що можна зробити, якщо вона повториться.

Емоційний інтелект

Що таке емоційний інтелект?

Говорячи науковою мовою, це здатність людини розпізнавати емоції, справлятися із ними, а також розуміти почуття і переживання інших людей. На думку експертів, роботу над розвитком емоційного інтелекту дитини краще вести з народження малюка.

Почати можна із простих ігор або читання книг. При цьому такі заняття не тільки сприятимуть розвитку емоційної сфери дитини, але також зміцнять зв’язок малюка з батьками.

Чому слід навчити дитину дорослим?

Важливо пояснити дитині, що існує безліч емоцій і кожна з них по-своєму важлива. Деякі змушують нас посміхатися і радіти, а інші роблять людину сумним. Щоб правильно сприймати все, що відбувається, батьки повинні навчити малюка наступного:

 1. Розуміти емоції і почуття
 2. Приймати. На цьому етапі важливо не задавити і не відкинути, а саме прийняти емоцію як даність
 3. Розуміти причину, через яку дитина відчуває саме такі почуття
 4. Прийняти рішення з приводу того, як висловити ці почуття

Крім цього, дорослим потрібно зрозуміти, наскільки важливо висловлювати свої почуття. Не бійтеся говорити про те, що вам щось не подобається або що ваші нерви на межі. Близькі не вміють читати ваші думки, але здатні зрозуміти і прийняти те, що ви відчуваєте.

6 вправ для розвитку емоційного інтелекту у дітей

Здатність правильно розпізнавати свої емоції та керувати ними – запорука і професійного успіху і щасливого життя. Тому важливо розвивати емоційний інтелект, і починати потрібно з раннього віку.

EQ – основа позитивного мислення, фундамент успішного життя і особистого щастя. Тому так важливо його розвивати. Розуміння емоцій, здатність розпізнавати почуття, наміри і мотивацію оточуючих відкриває більше можливостей, не дозволяє опустити руки в складній ситуації.

Тільки тим, що бачиш, можна керувати. І розвинений EQ дає можливість керувати не тільки власними переживаннями, але й почуттями оточуючих.

Діти дивляться на світ через призму емоцій. Для дитини зі слаборозвиненим EQ невдача стає особистою трагедією і приводом засумніватися в собі. А емоційно стабільну дитину відрізняє товариськість і чуйність, впевненість у своїх силах і спокій, цілеспрямованість та орієнтованість на результат. Вона може стати успішним дипломатом або бізнесменом, люблячим чоловіком і щасливим батьком.

Жінкам емоції більш підвладні, ніж чоловікам. Дівчинка з раннього дитинства вчиться співчуттю, чуйністі і розумінню. Кожна гра в ляльки дозволяє уявити себе дружиною, донькою і мамою.

ТЕХНІКИ РОЗВИТКУ EQ ДЛЯ ДОРОСЛИХ І ДІТЕЙ

Не настільки важливо, чому ми вчимо дітей, як те, який приклад ми показуємо. А найважливіший приклад – це вміння бути щасливим.

 1. Скринька емоцій

Корисно створити в уяві свою скриньку щастя. «Складіть» у неї все, що асоціюється у вас з щастям візуально, на слух, смак, нюх і дотик. А потім створіть таку ж коробку разом зі своєю дитиною, детально обговорюючи з нею її емоції. Наприклад:

 • Зір: щаслива посмішка дитини.
 • Слух: шум морської хвилі.
 • Смак: солодка полуниця.
 • Нюх: аромати лісу після дощу.
 • Дотик: обійми коханої людини.

2. Мова емоцій

Вона допоможе не тільки розібратися у власних почуттях, але і дозволить оточуючим краще вас розуміти. Таке спілкування з партнером, колегами і особливо з дитиною стане основою взаєморозуміння в сім’ї і на роботі. Для цього введіть в свою промову формулу: «Я відчуваю…, тому що…, і я хотіла б…».

На прикладі спілкування з дитиною ця формула може звучати так: «Я засмучена, що ти розлив воду з фарбами. Я хотіла б, щоб ти був уважнішим. А зараз давай разом приберемся».

3. Що я відчуваю сьогодні

 Суть гри полягає в тому, щоб кожен вечір дитина сама вибирала емоцію сьогоднішнього дня. «Сьогодні я відчував радість (смуток, цікавість, злість…), коли…». Для цього роздрукуйте всі емоції улюбленого персонажа дитини, які він і буде вибирати для позначення своїх переживань. Ця гра вчить усвідомленню і прийняттю власних почуттів.

4. Емоційний фотоальбом-подорож

Цікаво фотографувати не тільки в стилі «я і пам’ятки». Спробуйте робити емоційні фотографії: «А! Ця пальма як величезний кактус – треба його спробувати», «Вежа не падає?!», «Жуууук!».

Повірте, такі фотографії дуже приємно розглядати всією родиною. А ще з них можна робити розповідь про подорож. Роздруковуєте кілька фотографій, перемішуєте і створюєте нову історію вашої поїздки.

5. Емоції в фарбах

Можна зробити свою галерею емоцій, де кожна картина – це емоція, виражена тими фарбами і композицією, яку обирає дитина. Дуже здорово малювати одночасно і порівняти, якими у вас вийшли радість, смуток, злість.

6. Компас емоцій

Унікальна гра, яка не тільки знайомить дитину з емоціями, але і показує почуття, які людина відчуває в тій чи іншій ситуації. Суть гри: кожен отримує набір з 8 карток: радість, страх, інтерес, натхнення, сумнів, подив, довіра, гнів. Перелік можна доповнювати.

Загадуючий гравець придумує слово-поняття-ситуацію і, обираючи до неї відповідну емоцію, викладає картку в коло закритою. Інші гравці повинні вгадати: яку емоцію викликає у гравця загадана ситуація.

Наприклад, мама може вибрати картку «радість» на поняття «1 вересня», а дочка – «страх». Дітям складно проговорити про свої емоції. А в грі вони розкривають їх.

І не забувайте про читання книжок і хорошу музику. Це нестаріючі ресурси для пізнання себе, оточуючих і всього світу.

error: Content is protected !!